Úvod - Krása žien  
  Každá žena môže byť krásna  
  Byť ženou a žiť ako žena  
  Čo sa mužom páči  
  Malá fotogaléria  
  Kontakt  
  Aké šaty na ples, stužkovú, atď.  
  Ako sa obliecť do kostola          Vychutnávajte si ženskosť...Ako sa obliecť do kostola
(Prevzatý článok z Kresťanské Katolícke Pohľady - Ako sa obliecť do kostola)


Ako sa obliecť do kostola? Aké šaty do kostola? V minulosti sa ľudia snažili ísť do kostola v tom najlepšom a najvhodnejšom oblečení aké len mali. Do kostola si brali také šaty, ktoré pôsobili dôstojne a tiež zakrývali v podstate celé telo. Ale postupne v druhej polovici 20. storočia sa veľa ľudí začalo do kostola obliekať vrcholne nevhodne, obzvlášť ženy. Ako sa teda obliecť do kostola?

Než sa dostaneme k samotnému kostolu, najprv niečo na úvod.

Dá sa snáď pochopiť a uznať, že ženy sa chcú mužom páčiť, je to ich prirodzená túžba, ktorú do nich vložil Boh, a tým pádom by to mala byť vec samo o sebe dobrá a správna. Pokiaľ sa žena nahodou nerozhodla pre celibát a kláštor, potom je samozrejmé, že sa chce mužovi páčiť. Veď žena bola pre muža stvorená. A preto môžeme pripustiť, že táto vec sa môže viac uplatňovať a realizovať na určitých k tomu vhodných miestach. Všetko je to v záujme vznikania nových manželstiev, udržiavania šťastia a radosti v už vzniknutých manželstvách a plodenia detí.

Preto na vhodných miestach a príležitostiach, ako sú plesy, stužkové, večierky a podobné spoločenské akcie, sa asi dá uznať za prípustné aby devy a ženy mali krásne zvodné šaty čiastočne poodhaľujúce ich krásne telo. V európskej kresťanskej kultúre už od čias stredoveku, predovšetkým pre podobné príležitosti, mávali kresťanské ženy, ak si to mohli finančne dovoliť, krásne šaty odhaľujúce ramená s hlbokým výstrihom, ktorý čiastočne odhaľoval ich krásne poprsie. Aby sa páčili mužom, aby boli ozdobou podujatia, aby svojim výzorom robili mužom radosť, aby zažiarili, aby pôsobili nádherne a príťažlivo... (Dá sa to asi uznať. Aj keď nie je akcia ako akcia, treba zvažovať, či je vhodné aby kresťanka na niektoré podujatia chodila, obzvlášť ak už je vydatá.)

Tiež tzv. rande, keď je dievča alebo žena na rande. Keď teda má žena na vhodnom mieste súkromné stretnutie s nejakým mužom, kde sa zoznamujú, kde je zámer aby spolu dosiahli ten krásny cieľ - Sviatosť manželstva, dá sa asi tiež pochopiť a uznať, že sa mu chce páčiť aj telesne, že chce byť pre neho krásna a žiadúca. Veď bez tej prirodzenej túžby muža po peknom ženskom tele by manželstvá asi ani nevznikali. Je celkom prirodzené a samozrejmé, že žena by sa mala mužovi zapáčiť aj telesne. A preto keď si dievča - žena dá na rande nejaké krásne zvodnejšie šaty, ktoré trochu poodhaľujú jej krásne telo a pôsobí to aj esteticky pekne, potom by sme jej to azda tiež mohli uznať. A hlavne - ak sa to páči aj jej nápadníkovi.

Rovnako aj svadba a mnohé svadobné šaty, ktoré poodhaľujú a predvádzajú krásu ženského tela dosť podobne ako iné zvodné ženské spoločenské šaty, majú výstrih - dekolt, teda trochu poodhalené poprsie, odhalené ramená, paže. Dá sa uznať a chápať, že v svadobný deň chce byť nevesta pre svojho ženícha obzvlášť krásna a žiadúca. A snáď pre tento jeden výnimočný deň v živote ženy sa možno dajú také šaty prijať aj v kostole v tom svadobnom obrade, ako jedinečná udalosť kedy sa jej výnimočne dovoľuje takto zažiariť. Pokiaľ to spĺňa tu podmienku, že to pôsobí esteticky pekne, elegantne, a pokiaľ nemá výhrady ani miestny kňaz, potom by sme to asi tiež mohli uznať. Len malo by sa dbať, aby nevesta pôsobila nie len príťažlivo krásne, ale aj dôstojne.

No a samozrejme, keď je žena už doma v súkromí len so svojim manželom, tak vtedy je už úplne jednoznačné, že môže byť v akýchkoľvek super sexy šatách, alebo kľudne môže byť aj úplne nahá. To sa v kresťanskej - katolíckej kultúre a Cirkvi vždy plne uznávalo.


Kostol
Ale úplne iná situácia je, keď sa ide celkom normálne do kostola, či už v nedeľu, sviatok, alebo vo všedný deň. Do kostola sa má žena obliecť práve tak, aby tam bola čo najmenej zvodná, aby mužov nerozptyľovala. Tam nemá na seba pútať pozornosť mužov. Má byť kompletne zahalená. Do kostola sa chodí za úplne iným účelom - na omšu a kôli modlitbe. Chrám má byť domom novozákonnej obety (svätej omše) a modlitby.

Možno by niekoho aj zaujímalo čo si o tom myslia v nebi. Sú nejaké posolstvá od Ježiša alebo Panny Márie, ktoré sa k tomuto problému vyjadrujú? Áno. Tak napríklad kňazovi Stefanu Gobbimu, zakladateľovi Maránskeho kňazského hnutia, sa údajne nejaký čas prihovárala Panna Mária. No a o nevhodnom oblečení v kostoloch a na podobných posvätných miestach mu povedla napr. aj toto:

(Z "Modrej knihy" - Kňazom, najmilším synom Panny Márie, Imprimatur - Mons. ThDr. František Tondra, spišský biskup)

Lurdy, 3. júla 1976:
... prichádzajú ku mne v tak neslušnom odeve a odvažujú sa priblížiť až k môjmu uctievanému obrazu.


Ak to pochádza naozaj od Panny Márie, potom je to určite pre všetkých kresťanov a kresťanky veľmi smutná skutočnosť a mali by si spytovať svedomie - či sa do kostola a na podobné posvätné miesta (napr. pútnické) obliekajú vhodne. V dávnejšej minulosti sa ľudia snažili obliecť do kostola to najlepšie, čo mali.Takže ako sa obliecť do kostola?
Keď sa pozrieme do kresťanskej minulosti, vyskytovali sa v požiadavkách isté rozdiely od jednej krajiny k druhej a dochádzalo k drobným rozdielom i v priebehu času. Je teda problém určovať niečo s presnosťou. Môžeme si ale vziať za vzor nejaké staršie odporúčania, ktoré sú asi viacmenej univerzálnejšie. Preto ak sa budete pridŕžať aspoň týchto nasledujúcich rád, asi nespravíte chybu, nie je to síce takto prikázané, ale môžeme to dať ako minimálne odporúčanie, ak nie je vo vašom kostole predpísené inak:
Tradičné odporúčania na ženský odev do kostola:

sukna Mladé ženy v minisukni vyzerajú krásne, ale do kostola je asi predsa len vhodnejšie zvoliť radšej sukňu dlhšiu. Čím dlhšia, tým lepšie, aby boli nohy zahalené. Ideálne by bolo keby siahala aspoň približne do polovice lýtok. Samozrejme, nič neprikazujeme, len odporúčame.
rukávy Horná časť odevu, napr. blúzka - najodporúčanejšia je asi taká, čo kompletne zahaľujúje trup, je bez väčšieho výstrihu a s dlhším rukávom. Takže odprúčame sa snažiť k tomuto ideálu aspoň priblížiť. A samozrejme, nič neprikazujeme, len odporúčame.
šatka do kostola Toto je už asi menej dôležité, ale je vhodné sa o tom aspoň zmieniť, že v minulosti všetky ženy si aspoň pri vstupe do kostola dávali na hlavu šatku alebo nejaký závoj. Len muži smeli vchádzať do kostola s nezakrytou hlavou. Starý Kódex kanonického práva z roku 1917 ešte vyžadoval, aby ženy mali v kostole pokrývku hlavy (šatku). Novší Kódex, ktorý potom nasledoval, to už prestal vyžadovať, teda prestalo to byť povinné. Týmto ale nechceme nikoho trápiť, ak chcete, berte to len ako informáciu.Spomenuli sme už i mužov, tak teraz niečo aj pre mužov:

Jednoznačne dlhé nohavice, páni. Určite nie kraťasy (krátke nohavice). Je nedôstojné ísť do kostola v kraťasoch.

Horná časť odevu (napr. košeľa) - ideálna je klasická, odporúča sa aby bol radšej aj dlhý rukáv.

Kostol by mal byť to najdôstojnejšie a najposvätnejšie miesto v širokom okolí, uvedomujme si to.
Súkromná poznámka: Sám sa niekedy rád na chvíľočku pokochám pohľadom na ženskú krásu, isteže, mladá pekne upravené žena v krásnych šatách, ktoré ju trochu aj odhaľujú, je naozaj nádherná, a som vďačný Bohu, že stvoril tak krásne bytosti; ale sú aj chvíle a miesta keď to vážne nechcem vidieť, a to miesto je predovšetkým kostol, tam sa chcem sústrediť na iné myšlienky, na modlitbu, no kvôli prítomnosti nedostatočne zahalených žien je to niekedy ťažké.Otázka:
Ako žena sa chcem opýtať či je vhodné si namiesto šatky vziať do kostola dámsky klobúk alebo šiltovku?


V minulosti, v čase klobúkovej módy, to niektoré mestské ženy robili, na vidieku sa to ale zvyčajne pokladalo za nemravnosť. Tou šatkou alebo závojom si kresťanské ženy nezakrývali vlasy len preto aby nerozptyľovali mužov, ale vyjadrovali tým aj svoju pokoru pred Bohom. No a žena v klobúku alebo v šiltovke vyzerá všelijako, len nie pokorne; vnímavý človek vidí, že to skôr pôsobí pyšne. Celkovo to nepôsobí dobrým dojmom, keď má žena v kostole na hlave klobúk alebo šiltovku. Môj názor k tomu je, že v takomto prípade je v kostole asi vhodnejšie nemať na hlave radšej nič, než klobúk alebo šiltovku. Jedine šatka, závoj, alebo niečo podobné mäkké.Článok prevzatý zo stránky: Ako sa obliecť do kostola - Kresťanské Katolícke PohľadyruzaHomeKrása žien  *  Každá žena môže byť krásna  *  Byť ženou a žiť ako žena  *  Čo sa mužom páči, aké oblečenie  * 
 *  Aké šaty na ples, stužkovú, atď.  *  Ako sa obliecť do kostola  *  Malá fotogaléria  *Úvod
Krása žien
Každá žena môže byť krásna
Byť ženou
a žiť ako žena
Čo sa mužom páči,
aké oblečenie
Aké šaty na ples,
stužkovú, atď.
Ako sa obliecť
do kostola
Malá fotogalériaruža


reklanný priestor